První dny v porodnici, první týdny doma

Bezprostředně po narození se bude dít spousta věcí, na něž sice nejsme zvyklí, ale už jsme o nich asi slyšeli v předporodních kurzech. Nečekané situace nám připraví hlavně miminko, jež dává své potřeby najevo způsoby, na které nejsme zvyklí.

Velkou výhodu mají rodiče, jež očekávají druhé a další dítě. S lecčím už mají zkušenosti, takže mohou rovnou přeskočit odstavec o tom, co je Apgar skóre, a jak probíhá novorozenecký screening.

Apgar skóre je popis stavu novorozence bezprostředně po porodu s odstupem několika minut (1., 5. a 10. minuta). Hodnotí se činnost srdce, dýchání, svalový tonus, reflexy a barva kůže. Stanovuje se na stupnici 0 - 1 - 2, maximální číslo za všech pět kritérií je tedy 10. Při hodnotách 8 - 10 je vše v normálu, nižší hodnoty už alarmují pozornost zdravotníků.

Ještě v porodnici proběhne také odběr pro novorozenecký laboratorní screening, kdy je potřeba pouhá kapka krve odebraná z paty dítěte. V současnosti se vyšetřuje riziko několika velmi závažných onemocnění, u nichž je podstatná rychlá diagnostika a léčba. Novinkou je možnost dobrovolného vyšetření rizika spinální muskulární atrofie a těžké kombinované imunodeficience. Výsledky se rodiče dozvědí zpravidla za několik týdnů, a to většinou jen v případě, že je screening v některém parametru pozitivní. Během pobytu v porodnici se preventivně vyšetřuje například i stav kyčlí, sluch, reakce očí, případně jsou doporučena další nepovinná vyšetření.

Díky systému rooming-in je maminka s novorozencem prakticky v nepřetržitém kontaktu a může jej sledovat při přebalování, provádění hygieny i při kojení. Brzy tedy může pozorovat, že miminka čerstvě po narození mívají některé zvláštnosti. Co vás může překvapit?

Ÿ  Tvar hlavičky je někdy protáhlý směrem vzhůru následkem tlaku porodních cest, stav se sám upraví.

Ÿ  Někdy jsou „pomuchlaná" ouška - pomůže je srovnat čepička.

Ÿ  Vlásky jsou jemné, obvykle tmavé, časem ale vypadají a narostou nové.

Ÿ  Nahoře na hlavičce nahmatáte 2 měkká místa - fontanely (malá a velká). Při dotyku cítíte pulsování pod kůží - to je v pořádku. Fontanela nesmí být ani vpadlá, ani výrazně vypouklá - svědčí to o nemoci, je třeba vyhledat lékaře. Fontanely se při běžné péči nepoškodí, ale je třeba je chránit před nárazy nebo jiným poraněním.

Ÿ  Oči jsou často naběhlé a začervenalé. Po narození se aplikují do očí preventivně kapky proti zánětu spojivek. Často bývají na řasách zaschlé žluté „ospalky". Pokud přetrvávají více než týden, upozorněte na to lékaře v poradně. Většina novorozenců má oči šedé, do roka se barva očí změní. Novorozenec často šilhá, upraví se do dvou měsíců.


Opakování je matka moudrosti, ale každé dítě je osobnost

Pobyt v porodnici máme za sebou a čeká nás další etapa. Dala by se popsat hlavně jako „zvykací". Každé dítě je trochu jiné a v prvních týdnech se snažíme především najít společnou řeč. Ze strany miminka ještě nebude mít slova, ale o to víc využijeme všechny smysly, abychom porozuměli mimice, pláči a zdánlivě nepodstatným detailům. Pohyby v tom budou hrát roli jen částečně, protože většina z nich je u několikadenního novorozence jen nekoordinovaná. Zato se budou hodit pozorování souvislostí. Bude to takový systém pokus-omyl. Výsledky se ale brzy dostaví. Hlavním faktorem, který určuje rytmus kojence, je střídání doby jídla a spánku. Prvních několik týdnů bude zapotřebí k tomu, abyste se vzájemně přizpůsobili. Pokuste se již v prvních týdnech zjistit, jaká je povaha vašeho dítěte. Pomůže to v pochopení přístupu k jeho potřebám.

Některé děti mohou být tzv. nespavé. I když jsou nakrmené, přebalené a na chvíli usnou, za hodinu jsou opět vzhůru. Dítě s menší potřebou spánku vás nemusí nijak stresovat. Důležité je ale zvyknout si na to, že dítě spát nechce a také počítat s tím, že ve chvílích bdění bude asi vyžadovat pozornost. Jak takové miminko poznáte?

Celý text článku najdete v časopisu Miminko č. 3, které si můžete objednat na této adrese: https://www.digiport.cz/detail/floowie-pu/537366/1796-miminko-3-2023

Na webu https://www.digiport.cz/vydani/floowie/1796-miminko?page=1 najdete i všechna další vydání až osm let zpátky a pokud vás časopis zaujal, můžete si objednat také elektronické předplatné na stejné adrese.

A časopis Miminko je samozřejmě k dostání i v tištěné podobě v prodejnách s tiskem a hypermarketech.

Více na www.casopis-miminko.cz.
« Archiv novinek

Vystavovatelé

Bio styl

Zdraví

Eco world

Osobní rozvoj

Alternativa