INSPIRACE PRO RODIČE

Děti jsou naše radost

Dozvíte se, jak pečovat o dětskou nožku, aby nebyla plochá, jak procvičovat s dětmi zrak, aby neměly brýle, nebo jak dětský organismus pročistit přírodní cestou. Že můžete být svému dítěti kamarádem, asi víte, tak pro změnu zkuste být jeho koučem. Pokud vybíráte školu nebo školku, poradíme vám, jak se orientovat v inovativním školství, kde děti mohou fungovat bez hodnocení a trestů. Zjistíte, že ani ve školních zařízeních děti nemusí jíst nezdravé „blafy", protože existuje Skutečně zdravá škola a neutajíme vám ani to, jak vybavit dětský pokoj podle Feng shui.

Malá cestovatelka aneb jak na cestování s dítětem

S narozením potomka není nutné pověsit cestování na hřebík. Ilona s Helčou cestují po Čechách, jižní Evropě a navštívily i africký a asijský kontinent. Trochu neobvyklé na tom je, že Helča teprve nastoupila do školy. Jaké strachy si veze těhotná žena při cestě do Afriky? Co nepodcenit při roadtripu s půlročním miminem v Kosovu? Jak se průvodcuje v Albánii, když vám mikrofon bere z ruky dcera? Jak se dvě holky sbalí do příručního zavazadla na měsíční cestu do Indonesie? Přijďte se v sobotu odpoledne inspirovat nebo jen pobavit nad historkami z cest Ilony Bittnerové.

Jak v pohodě zvládnout zdravou výživu i s dětmi?

PharmDr. Margit Slimáková je nejvýraznější českou specialistkou na výživu a zdravotní prevenci. Ve své sobotní přednášce se zaměří na zdravou výživu dětí. Jídlo ovlivňuje nejen váhu a zdraví vašeho dítěte, ale také jeho chování a studijní výsledky. Proto je nutné přemýšlet o tom, co mu dopřejete a co naopak omezíte. Také je důležité, abyste své potomky naučili zdravému přístupu k jídlu, aby nevyrostli v chorobném strachu z obezity (což může vést k anorexii) a nebo aby naopak neměli sklon se odměňovat tím, co jste jim zakázali.

MateMagika - matematika pro pravou hemisféru

Dítě, které "zápasí" s matematikou nebo ji přímo nezvládá, je s velkou pravděpodobností velmi inteligentní. Mozek vašeho dítěte jen odmítá počítat samostatná čísla a vzorce bez jakýchkoliv smyslových prožitků a bez představivosti. Ale stačí porušit zažité postupy klasické matematiky, a můžete vy (i vaše dítě) násobit dvouciferná čísla rychle a jen „z hlavy". MateMagiku (která je akreditovaná MŠMT) vám představí Kalman Horvát, tak si přijďte vyzkoušet netradiční sčítání, odčítání, násobení a dělení!

Jak na zdravý zrak u dětí

V posledních letech dochází k nárůstu už úplně malých dětí, které nosí brýle. A to ve věku, kdy se dětský zrak ještě poměrně rychle mění a vyvíjí. Je opravdu nutné nasazovat brýle okamžitě, když jsou dítěti naměřené dioptrie? Oční lékař doktor Bates se problémy vidění u dětí a prevencí špatného zaostřování u dětí zabýval už před 120 lety. Přijďte si poslechnout, co jeho výzkumy ukazují a jaké jiné možnosti jsou k dispozici. Jana Pozlovská vám ukáže praktické oční hry pro děti různého věku, které můžete zařadit do běžného režimu vašich dětí.

Bydlení podle Feng Shui

Je mnoho možností, jak můžete prostřednictvím Feng Shui vytvořit zdravé bydlení či příjemné pracovní prostředí. Číňané věří, že pokud si zajistí zdravé bydlení, zdravou stravu, zdravý pohyb a zdravou duši, pak dosáhnou pevného zdraví a dlouhý život. Něco na tom asi je J Od Renaty Mládkové se dozvíte, jak si účelně zařídit dětský pokojíček a partnerskou ložnici, jak správně rozmístit v pokoji nábytek nebo jaké použít materiály a barvy. A spočítáte si své pozitivní světové strany, kterými je vhodné spát nebo v nich sedět např. v kanceláři.

Boss chodí bos

Chodíte naboso?  Většinou chodíme bosí doma, venku třeba na hřišti, na pláži, na zahradě, na čistém chodníku nebo v čistém parku. Jaké je chodit naboso všude a kdykoliv si vyzkoušíte v bosovišti Bosé turistiky. Projdete se po střepech, po slámě, po šiškách, kamenech, postojíte si na hřebech a vydržíte lechtání chodidel. Zkusíte si nohama namalovat obrázek, stavět kostky nebo vázat uzly. A aby nechyběla ani teorie, fyzioterapeutka Mgr. Lucie Pytlová bude mít přednášku o bosé chůzi a vývoji dětského chodidla.

Rodič jako pozitivní kouč

Každé dítě se narodí jako originál s řadou talentů a silných stránek. Škola je však bohužel nerozvíjí a zaměřuje se pouze na stránky slabé a eliminaci chyb. Důležité je pomoci dětem tyto talenty najít, rozvíjet a efektivně využívat. Přednáška Jana Mühlfieta a Kateřiny Novotné přiblíží rodičům, jak pomocí nejnovějších poznatků pozitivní psychologie efektivně koučovat a mentorovat děti, aby byly ve svých životech nejen úspěšné, ale také šťastné. Dalším tématem obou spíkrů je projekt Odemykání dětského potenciálu, který by měl dětem pomoci pochopit, jaké jsou jejich talenty, jak z nich vybudovat svou silnou stránku a jak je možné je využít při rozvoji v budoucím životě. Rodičům přiblíží, jak pracovat s dětským talentem a společně žít nejen úspěšný, ale hlavně šťastný život.

Výhody i nevýhody alternativních škol

Čím se jednotlivé školy od sebe liší, jak najít tu správnou? V současné době zažíváme velkou vlnu zakládání alternativních škol a školek, většinou z iniciativy rodičů. Souvisí to s rostoucí nespokojeností se systémem tradičního školství. Který z alternativních proudů si ale vybrat? Pro koho se který proud lépe hodí? Co mají společného, co je rozděluje? Daří se jednotlivým alternativním školám či školkám v praxi dostát svým ideálům? Omezují nás spíše zákony nebo vnitřní bariéry uvnitř v nás? Na tyto (i další) dotazy odpoví Pavel Kraemer.
« Archiv novinek